Ficov režim je nebezpečný pre občanov i pre štát (14)

Demarše Ficovmu režimu prichádzajú dokonca z OSN.

Správa z dennej tlače:

Pre Karpatské bukové pralesy dvíha UNESCO varovne prst

Žaneta Janečková, Pravda 24.05.2017 12:00

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/430455-pre-pralesy-dviha-unesco-varovne-prst/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box&utm_campaign=shp_rightbox

Slovensko nevie zabezpečiť dostatočnú ochranu Karpatských bukových pralesov a starých bukových lesov Nemecka.

Celosvetovo chránenú prírodnú pamiatku, ktorá prechádza tromi krajinami, naďalej ohrozuje ťažba dreva. Envirorezort tvrdí, že zachovanie lesov na zozname UNESCO je preň prioritou. Lesoochranárske zoskupenie VLK poukazuje, že štát v skutočnosti nechráni celé územie.

Na chabú starostlivosť o slovenskú časť prírodnej pamiatky poukázala prednedávnom komisia Svetového dedičstva UNESCO. Upozornila na to, že lokalita je u nás naďalej ohrozená rúbaním napriek tomu, že vláda posilnila kapacity štátnej ochrany prírody. Slovensko vyzvala k okamžitej náprave.

Celý článok je v uvedenom zdroji.

Takéto bukové lesy sa nachádzali aj v oblasti obcí Bartošova Lehôtka a Dolná Ves v okrese Žiar nad Hronom, v oblasti kde sa nachádza viacero chránených živočíchov a rastlín európskeho významu a ich mokraďových biotopov. Ešte sa nachádzajú ich zvyšky, ktoré nestihli vyrabovať rabovači Ficovho režimu

(pozri: https://biotopbartoska.wordpress.com/ )

A to napriek tomu, že vedecký pracovník sa vyjadril že oblasť by mala byť vyhlásená za prírodnú rezerváciu v najvyššom stupni ochrany.

(viď. https://www.peticie.com/forum/153180 )

Ďalší demarš Ficovmu režimu zrejme prišiel od príslušných inštitúcií Európskej únie.

Opäť správa z dennej tlače:

Ako uviedol denník PRAVDA z 10.mája 2017 na 8. strane v článku „Omšenská baba má mať európsky význam“ od autorky Tatiany Michalkovej, Štátna ochrana prírody navrhuje doplniť územia európskeho významu o 189 území na výmere 43 500 hektárov, t.j. Z doterajších 11,95 percenta na 12,85 percenta.

Dôkaz o ničení vzácnych biotopov, vrátane lesných o ktorých sa zmieňuje demarš OSN

Oznámenie Okresnému úradu, Odboru starostlivosti o životné prostredie v Žiari nad Hronom o zvýšenom ničení biotopov chránených zákonom a medzinárodnými dohovormi v katastri obcí Bartošova Lehôtka a Dolná Ves v údolí s miestnym názvom Snoža

Oznamujem týmto Okresnému úradu, Odboru starostlivosti o životné prostredie v Žiari nad Hronom nasledujúce skutočnosti, ktorými je bezprostredná hrozba zničenia zákonom chránených biotopov, flóry a fauny európskeho významu chránených európskym Bernským dohovorom a mokradí chránených celosvetovým Rámsarským dohovorom.

Oznamované skutočnosti

V mesiaci apríl 2017 Lesy SR, š.p. upravovali lesnú cestu do údolia Snože, kde sa vyskytuje chránená rastlina Rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia) a chránený živočích Salamandra škvrnitá (Salamandra salamandra), a to v počtoch stoviek jedincov. Úpravu cesty urobili tak, že odtoky vody z cesty odrážkami nasmerovali traktorom s radlicou priamo do vodného toku, bez možnosti jej vsiaknutia do prirodzeného lesného pokrytu, ktorý vodu zadržiava a filtruje. Okrem toho po ťažbe firmou M&J Business, Svätý Anton, zostala smerovaná kolmo k ceste veľká plocha s odstráneným prirodzeným pokrytom, a táto nevsiaknutá voda s odnosom lesnej pôdy je nasmerovaná cez odrážky rovno do vodného toku. Rovnako postupujú na niekoľkých miestach aj Lesy SR, š.p., kde je už nahrnuté splavovaním veľké možstvo lesnej pôdy s už vyplavenou biologicky aktívnou lesnou pôdou.

Takýto stav odvodňovania ochudobňuje les o lesnú pôdu a vodu, ktorá je zároveň v celom údolí zdrojom vody pre mokrade s výskytom rosičky. Odlesňovanie a zlé hospodárenie s vodou a pôdou hrozí zakrátko vysušením mokradí a zánikom aj rosičky v mokradiach. Zároveň rozpustné látky z pôdy ničia v reprodukčnom biotope salamandry vodný planktón i samotné larvy. Nerozpustné zasa zanášajú vodné priehlbiny kde sa larvy zdržujú a nachádzajú prirodzený úkryt v členitom kamenistom dne. Samotný nepoškodený les ťažbou je biotopom chránenej salamandry, poskytuje jej denné i zimné úkryty, tvorí priaznivú, vlhkú klímu a obživu. Poškodzovanie biotopu nadmernou ťažbou dreva je podstatným zásahom do biotopu a je v rozpore s národným zákonom o ochrane prírody a medzinárodnými dohovormi, ktorých signatárom je aj Slovenská republika.

Podľa usmernenia Okresného úradu Banská Bystrica, ako úradu v sídle kraja, je Okresný úrad, Odbor starostlivosti o životné prostredie v Žiari nad Hronom, plne kompetentný výkonom štátnej správy v zmysle Zákona č. 543 z 25. júna 2002 o ochrane prírody a krajiny, konať tak, aby sa popísaným skutočnostiam a ich dôsledkom účinne zabránilo a aby sa urobili opatrenia na nápravu škôd spôsobených na prírode a krajine.

Na základe uvedeného Vás žiadam, aby Okresný úrad, Odbor starostlivosti o životné prostredie v Žiari nad Hronom, s okamžitou platnosťou zastavil ťažbu dreva takým spôsobom, ktorý ohrozuje predmetné zákonom a medzinárodnými dohovormi chránené biotopy, s uvedomením si toho, že medzinárodné dohovory majú prednosť pred domácimi zákonmi ako k tomu zaväzuje Ústava Slovenskej republiky. Ďalej aby majiteľom lesov nariadil taký odvod vôd z ciest aby tieto prednostne ešte pred ich odvedením do vodného toku mali možnosť vsiaknúť do prirodzeného pokrytia lesa. Ďalej aby zabezpečil chránenie celého územia mokradí návrhom na vyhlásenie prírodnej rezervácie tak ako navrhol jeden prírodovedec, ktorý nechce byť menovaný a ktorý je (alebo bol) zamestnancom Štátnej ochrany prírody. Jeho správu má k dispozícií určite aj Štátna ochrana prírody, jej generálny riaditeľ v Banskej Bystrici. Dôvod vyhlásenia prírodnej rezervácie vidím aj v tom, že by malo ísť o chránený genofond rosičky, salamandry a užovky stromovej, ako prírodného dedičstva.

Odborným konzultantom a garantom tohto listu je biológ Mgr. Ing. RNDr. Anton Lycius.

V Bartošovej Lehôtke 03.05.2017

Ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody, neurobili nič pre záchranu vzácneho prírodného dedičstva. Naopak umožňovali a umožňujú drancovanie nielen lesov ale aj nerastných surovín tam, kde sa nachádzajú zákonom a medzinárodnými dohovormi, dokonca celosvetovými (Rámsarský dohovor), unikátne chránené biotopy,

Ale Ficovmu režimu nie nič posvätné…!

Ficov režim je nebezpečný pre občanov i pre štát (61)

27.01.2021

Ako konali úrady spejené s Ficovým režimom…! Adresát: Okresný úrad v sídle kraja Odbor starostlivosti o životné prostredie Nám. Ľ. Štúra 1 974 05 Banská Bystrica e-mailová adresa: oszp.bb@minv.sk Vec: Sťažnosť podávaná Okresnému úradu v sídle kraja, Odboru starostlivosti o životné prostredie Banská Bystrica, vo veci nezákonného konania Okresného úradu Žiar [...]

Ficov režim je nebezpečný pre občanov i pre štát (60)

05.07.2020

To sa stalo dňa 20. mája 2020 (po voľbách do NR) Skontrolujte si svoj majetok, či ho nenapala svojím rozhodním Tisícročná myš…! Pozrite si ste kto dnes o tom a ako rozhoduje. https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/552858-nasilnickych-farmarov-vylucime-z-podohospodarskych-podpor-povedal-micovsky/ Násilníckych farmárov vylúčime z pôdohospodárskych podpor, povedal [...]

Ficov režim je nebezpečný pre občanov i pre štát (59)

28.04.2020

Ako Ficov režim zareagoval na môj podnet ktorý uvádzam v prílohe Zareagoval na mňa tak, že v spojení s oligarchami poslal na mňa políciu. Orgány štátnej moci museli reagovať podľa ich pokynov a museli popierať, že vláda narúša medzinárodné dohovory. Za dvanásť rokov následne olicharchovia robili s prírodou čo chceli, bez ohľadu na spôsobené škody, ktorých náprava [...]

stíhačka F-16

PS: Kaliňákovým armádnym nákupom chýba hlava a päta

21.11.2024 15:11

„Modernizácia armády je nutná, no nie je možné vymeniť všetko naraz a on sa do toho vrhol s citom tisíckilogramovej bomby,“ povedal Valášek.

Covid / Koronavírus / SARS‑CoV‑2 /

Nadácia Zastavme korupciu vyhrala spor so správou hmotných rezerv pre informácie o covidových nákupoch

21.11.2024 14:59

Nadácia sa SŠHR konkrétne pýtala na zloženie výberovej komisie, zápisnice z jej rokovania a zoznam ďalších firiem, ktoré súťažili.

Vít Rakušan

Pre nízke platy či byrokraciu protestovali v Prahe stovky policajtov i hasičov

21.11.2024 14:33, aktualizované: 14:44

Prekáža im najmä dlhodobé podfinancovanie bezpečnostných zborov a nedostatočné finančné ohodnotenie ich príslušníkov.

polícia, košice, akcia exces, policajt

Inšpekcia v prípade policajnej brutality v Košiciach obvinila aj druhého policajta

21.11.2024 14:26, aktualizované: 14:39

Policajná brutalita v Košiciach

Štatistiky blogu

Počet článkov: 83
Celková čítanosť: 238137x
Priemerná čítanosť článkov: 2869x

Autor blogu

Kategórie