Klímu by mohlo zachrániť sadenie stromov, tvrdí švajčiarska štúdia
ČTK 04.07.2019 22:38
Najúčinnejším opatrením k záchrane klímy je zalesňovanie. Tvrdí to štúdia technickej vysokej školy (ETH) v Zürichu, uverejnená v magazíne Science. Cieľ Medzivládneho panelu OSN pre klimatické zmeny (IPCC) udržať rast otepľovania na úrovni 1,5 stupňa Celzia proti obdobiu pred priemyselnou revolúciou je vďaka nemu dosiahnuteľný, uvádzajú švajčiarski experti. Na Zemi podľa nich môže byť o tretinu viac lesov, bez toho, aby to obmedzovalo mestá alebo poľnohospodársku pôdu.
Sadenie stromov má podľa švajčiarskych vedcov potenciál pohltiť dve tretiny emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré spôsobil človek. Práve nárast emisií tohto skleníkového plynu ohrozuje šance na udržanie globálneho otepľovania v bezpečných medziach.
Pokračovanie článku – odkaz:
Guterres varuje pred dôsledkami zmeny klímy
Zmena klímy postupuje rýchlejšie, ako sa očakávalo, upozornil v nedeľu v Abú Zabí generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý súčasne vyzval prijať naliehavé opatrenia, aby sa zabránilo „katastrofe“.
Metropola Spojených arabských emirátov bola cez víkend dejiskom konferencie s cieľom pripraviť summit o zmene klímy, ktorý sa bude konať v septembri v New Yorku.
„Sme tu preto, že svet čelí vážnej klimatickej kríze,“ povedal Guterres. „Zmena klímy sa deje teraz (…) Postupuje ešte rýchlejšie, než predpokladali najlepší vedci na svete“ a „predbieha všetky naše snahy bojovať proti nej,“ povedal šéf OSN.
Podľa neho „každý týždeň prináša veľa nových prípadov“ devastácie pod vplyvom zmeny klímy, pričom spomenul „povodne, suchá, vlny horúčav, požiare a silné búrky“.
Pokračovanie článku – odkaz:
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/517600-guterres-varuje-pred-dosledkami-zmeny-klimy/
Vedecká štúdia zo Slovenska „Merajte aj meter nad zemou a metera pod zemou“, pod lesov, pod kontonvalou pôdou.
Pred časom som napísal:
Kedy odtečie posledná kvapka vody z územia Slovenska možno už počítať nie na milióny rokov, ani na tisíce, ale už na dni.
Pozrite sa na naše rieky či potoky, voda z nich zo dňa na deň mizne a žiadna nepribúda…, lebo nemá odkiaľ. Zásobu vody na prekleňovanie období sucha udržiavali po tisícročia naše lesy. Ale tieto lesy boli za desaťročie zdevastované Ficovým režimom. Takto sa vlaha dostávala k rastlinám aj v čase sucha malým vodný cyklom a aj odoberaním vlhkosti zo zdanlivo suchého vzduchu klesaním a rastom relatívnej vlhkosti striedaním dňa a noci. Odlesnené stráne už nedržia vodu, nehospodárne vypúšťanie vody z lesov doslova diletantskými metódami, čo najkratšími a najhlbšími rigolmi von z lesa, ničenie reguláciou lesných mokrín, zásobární zadržanej vody až po nezmyselné siete tvrdých ciest, odvádzajúcich vodu povrchom. Jednou vetou, režim zničil po milióny rokov vytvárajúcu sa krajinu s dostatkom vody pre biologický život. Neexistujú už ani zásoby podzemnej vody studne tiež vysychajú. Ak aj prídu dažde, voda stečie po povrchu, pretože suchom sa vytratí nasiakavosť zeme, ktorá sa vytvárala po milióny rokov tvorením rovnovážneho stavu v systéme voda – častice hornín. Molekulárnymi väzbami sa vracajú bez vody k sebe suché častice, ktoré sa oddeľovali po milióny rokov.
Dufam autor,ze citas prispevky diskutujucich ...
Oprava: ... ktorý tvrdí, že lesné plochy ... ...
... nie je nič jednoduchšie ako všetky problémy... ...
Najnebezpečnejší sú konspiratori a demagógovia... ...
Na slovensku sa za 100 rokov zdvojnasobila vymera ...
Celá debata | RSS tejto debaty