Slovenská republika je signatárom Ramsarského dohovoru a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky je jeho gestorom v medzinárodnom aj domácom meradle.
Čo je Ramsarský dohovor
Dohovor o mokradiach (The Ramsar Convention on Wetlands) je jedným z najvýznamnejších medzinárodných dohovorov (celého sveta) v oblasti ochrany prírody. Zároveň je jediným dohovorom chrániacim určitý druh biotopu. Z pôvodného zamerania na ochranu mokradí významných predovšetkým ako biotopy vodného vtáctva sa po určitej dobe dospelo k súčasnému stavu, keď sa prostredníctvom tohto dohovoru zaisťuje celosvetová ochrana a rozumné využívanie všetkých druhov mokradí.
Vznik Dohovoru zameraného na ochranu mokradí bol iniciovaný alarmujúcim poklesom početnosti populácií mnohých druhov vodných vtákov, zaznamenávaným v súvislosti so zmenami a úbytkom mokradí.
Dohovor o mokradiach bol podpísaný 2. februára 1971 v Ramsare (Irán) a v platnosť vstúpil v roku 1975. Slovenská republika pristúpila k Ramsarskému dohovoru 2. júla 1990. Sekretariát Ramsarského dohovoru sídli v Glande (Švajčiarsko).
Toto je výňatok zo stránky ministerstva na portáli: http://www.minzp.sk/postupy-ziadosti/ochrana-prirody-krajiny/medzinarodne-dohovory/ramsarsky-dohovor/
Každá zo signatárskych strán má na svojom území zriadený stály výbor pre dohľad nad ochranou mokradí, na Slovensku má stránku na: http://www.sopsr.sk/webs/MokrSlov/kontakty.htm
Na tejto stránke by mala byť možnosť občanov podávať návrhy na ochranu objavených mokradí, či podávať sťažnosti ak sú ohrozované činnosťou človeka. Lenže táto možnosť na Slovensku už dlhú dobu nie je možná. Dôvodom je to, že na stránke sú ako členovia výboru vedené aj mŕtve duše… Ako sme sa dozvedeli zo spoľahlivého zdroja z univerzitného prostredia, niektorí bývalí členovia výboru, dodnes na stránke vedení ako aktívni členovia, žiaľ už dlhšiu dobu nežijú… Okrem toho mnohí členovia výboru už pracujú v inom prostredí, ako je uvedené na stránke a teda už neplatia ani mailové adresy. Teda o funkčnosť výboru a jeho stránku sa nikto nestará, hoci gestor je jasný, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky pod vedením ministra vtedajšieho Petra Žigu. Nie je to však zo strany ministerstva nemiestna urážka nebohých a aj občanov…?
Uznávame, že pán minister je pracovne zaťažený najmä tendrami na betónové suché poldre a vystupovaním v televízií pri ich odovzdávaní do užívania, či prevodom štátneho majetku s garantovaním zisku do súkromných rúk, ako je napríklad kompa na Gabčíkovskom derivačnom kanáli…
A tak na prirodzené mokrade a ich biotopy, ako je údolie Snoža v Bartošovej Lehôtke v Kremnickom pohorí mu zrejme nezostáva čas… A ťažbou poškodená mokraď s pochybným povolením banského úradu so živočíchmi európskeho významu, napriek ďalšiemu medzinárodnému dohovoru, ktorým je Bernský dohovor, pomaly kolabuje k zániku…! Biotop Rosičky okrúhlolistej v mokradi je na deväťdesiat percent zničený bágrovaním a neprirodzene odvodňovaný do odtoku, ktorý je zasa reprodukčným biotopom Salamandry škvrnitej. Tento je zanesený nerozpustnými čiastočkami z ťažby a nános zabraňuje životu sladkovodných drobných živočíchov, ktoré sú obživou lariev salamandry…
Poškodenie mokraďových biotopov v takomto rozsahu môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu…, orgány činné v trestnom konaní ako aj úrady životného prostredia však zjavne konajú tak, aby ešte možný zásah na ich obnovu a revitalizáciu spomaľovali až do doby, keď budú môcť prehlásiť, že žiaden biotop či mokraď na mieste už neexistujú…
Celá debata | RSS tejto debaty